Akan Abdula

1978 yılında Üsküp, Makedonya’da doğdu. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Burslu olarak gittiği ABD’deki Case Western Reserve Üniversitesi Weatherhead School of Management’dan ‘MBA in Marketing’ alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Millward Brown’da Araştırma Direktörü olarak Türkiye’nin en büyük reklam takip çalışmalarını başlattı ve yönetti. GREY İstanbul reklam ajansında uzun yıllar Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve GREY Group Worldwide Strateji Konseyi Üyeliği yaptı.

2012 yılında FutureBright ve Behavior Insititute şirketlerini kurdu. Her iki şirket de Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer aldı. 2016 yılında ZMET Institute kuruculuğunu üstlendi ve zihin bilimi alanında öncü şirketlerden olan Olson Zaltman & Associates’in dokuzuncu küresel ortağı oldu. Şirketleri toplamda yaklaşık 350 markaya hizmet veren bir portföye ulaştı.

Reklam Özdenetim Kurulu üyeliği, Kırmızı, Felis ve Effie Ödülleri jüri üyeliği yaptı. Bilgi Üniversitesi Marka Okulu’nda Tüketici Davranışları dersi vermektedir. TED konuşmacısıdır. Dünyaca ünlü Daily Telegraph, stratejik yaklaşımlarını haberleştirmiştir.

Kurucusu olduğu House of Impact çatısı altında, toplumsal alanlara yönelik strateji ve planlama çalışmalarını sürdürmektedir.